الفبای سرورهای مجازی

بخش اول: چرا سرور مجازی را انتخاب کنیم؟

چه لزومی دارد که سرور داشته باشم؟ این سوالی‌ست که در 15 سال گذشته هر بار سروری از کار افتاد و یا مجبور به جایگزین کردن سرورهای وب، ای-میل و دیتابیس بودم، از خود می‌پرسیدم.  می‌توانستم  استفاده از سرور اختصاصی و یا هاست‌های اشتراکی را انتخاب کنم، تا اینکه تصمیم گرفتم از سرورهای شخصی مجازی استفاده کنم (VPS): سرورهای مجازی با دسترسی روت بر روی سخت‌افزارهای پیشرفته که بطور کامل مطابق با نیازهای شما عمل می‌کنند. مدتهاست که امکان استفاده از سرورهای مجازی وجود دارد اما از سال 2010، امکانات بمراتب بیشتر شدند ، نرم افزارها پیشرفته ترو سرویس‌ها قدرتمند‌تر شده اند و هزینه ها در مقایسه با هزینه‌ی امکانات و کارهای روتین وب و دیتابیس که اکثر وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند، بسیار مناسب هستند.

رقابت بسیار تنگاتنگ است. این امر نه تنها منجر به کاهش هزینه‌ها شده است، بلکه به شما این امکان و اطمینان را می‌دهد که اگر یک‌ هاست نتواند جوابگوی نیازهای شما باشد، گزینه‌های دیگری برای جایگزین کردن هاست مورد نظر داشته باشید. نمی‌توان گفت که رفتن از یک سرویس به سرویس دیگر کار خیلی کوچکی است اما چندان سخت هم نیست.

در این مقاله با شما راجع به این صحبت خواهیم کرد که چرا بهتر است از یک VPS بجای سرور اختصاصی و یا هاست اشتراکی استفاده کنید، چگونه امکانات و سرویس مورد نیاز خود را انتخاب کنید، چه مشکلاتی ممکن است در سر راه شما بوجود بیایند و اینکه در مورد بک آپ و در مواقع پیدایش ایراد، چه باید کرد. اگر سرورهای عمومی بسیاری را مدیریت می‌کنید، بطور مداوم باید با درخواست‌های زیاد سر و کار داشته باشید و یا برای گروه‌های کاری و انفرادی در نقاط مختلف نیاز به سرورهای اشتراکی دارید، باید یاد بگیرید که چطور تشخیص دهید یک هاست VPS برای شما کافی‌ست یا نیاز به هاست‌های بیشتری دارید.

VPS در مقایسه با هاستینگ اشتراکی و اختصاصی

VPS یک ماشین مجازی‌ است که بر روی سخت‌ افزار اشتراکی فعالیت می‌کند. یک هاست قدرتمند چند هسته‌ای نیز بمنظور فراهم کردن حافظه‌ی اختصاصی، هسته‌های تکی و چند تاییِ مشترک و حافظه‌ هارد دیسک، کانفیگ می‌شود. هاست‌ها معمولاً امکان انتخاب سیستم‌ عامل‌های GNU/Linux را به شما می‌دهند. تعدادی از هاست‌ها نیز ممکن است سرور Windows را در اختیارتان بگذارند. (اپل اجازه‌ی مجازی سازیِ سرور  Mac OS X را می‌دهد اما این کار فقط بر روی سخت افزار اپل قابل اجرا و نیازمند یک لایسنس مجزا برای هر یک از سخت افزارها و هر موردِ مجازی شده می‌باشد. اپل سخت افزار Xserve خود را کنسل کرد و به همین دلیل بسیار بعید است که در ارتباط با اپل شاهد مجازی سازی در سطح وسیعی باشیم.)

حافظه‌ی متصل به VPS ثابت و ماندگار است بدین معنی که اگر سرور مجازی شما و یا سخت افزار هاست شما به هر دلیلی از کار افتاد، می‌توانید با بوت کردن دوباره، کار خود را از همانجا بدون نقص ادامه دهید. البته این مورد در زمان ایراد هارد درایو، صدق نمی‌کند.ممکن است در مورد بعضی از سیستم‌عامل ها، به یک بازیابی file-system نیاز باشد. با کمک ژورنالینگ ext3 در لینوکس، تا به حال به انجام چیزی بیشتر از یک startup repair نیاز نداشته‌ام. (با این حال، می‌توانید از سرور مجازی خود نیز براحتی بک آپ بگیرید.)

جنبه های تفاوت مهمی در vps  وجود دارد، از ماشین های سخت افزاری اختصاصی گرفته تا فضای سرور به اشتراک گذاشته شده.

اگر یک سرور اختصاصی کرایه کنید، عملاً و صرفاً به آن نمونه از سیستم سخت افزاری متصل هستید. قبلاً این ویژگی جزو مزایای این روش به حساب می‌آمد زیرا هیچ کس دیگری به غیر از خود شما به چرخه‌ی CPU شما دسترسی ندارد و از طرف دیگر، می‌توانید هر کاری که مد نظر داشتید پیاده کنید.

اگر سخت افزار اختصاصی از کار بیفتد، یک واحد پشتیبان باید توسط هاست برای شما تعیین شود و درایوها بایستی منتقل و ریستور شوند. برخی از هاست‌ها می توانند این امکان را برای شما فراهم کنند. اگر شما بیش از محدودیت های سرور اختصاص داده شده استفاده کنید، باید به فکر انتقال به یک سخت افزار جداگانه باشید. و اگر بطور ناگهانی نیازمند 10 نسخه‌ی یکسان از هاست اختصاصی خود شوید، هماهنگی برای انجام آن بسیار زمانبر است.

ممکن است امکانات هاستینگ که سخت افزار اختصاصی فراهم می‌کنند، راه حلی ساده برای بک آپ برداشتن از هاست در اختیارتان نگذارند و این مسئولیت تماماً به عهده‌ی خود شما باشد. به همین دلیل ,از یک طرف ریستور کردن مشکل می‌شود و از طرف دیگر هزینه‌ی ساعتی‌ای که باید بپردازید تا افرادی این کار را برای شما انجام دهند، بسیار بالاست.

در هاستینگ اشتراکی، شما با تعدادی از افراد دیگر در یک فضا قرار دارید. اصلاً نمی‌دانید که چند وب سایت و یا سرویس دیگر در این سیستم در حال فعالیت هستند و یا اینکه از چه قدرت محاسباتی در هر زمان می‌توانید استفاده کنید. سیستم‌های کنترلی مختلف ممکن است سعی کنند که به هر کاربر سهمی یکسان برسد اما این اکثر اوقات امکان پذیر نیست، درست مثل زمانی که عده‌ی زیادی در یک اتاق جمع شده‌اند و عده‌ای بقدری بلند حرف می‌زنند که صدای بقیه شنیده نمی‌شود.

اگر خود شما نیز به دلایل منطقی و یا خطای برنامه نویسی ، مجبور به استفاده از منابع زیادی شوید، حتماً از شما خواسته خواهد شد که سرویس خود را به یک سخت افزار اختصاصی ارتقا دهید و اگر این کار را نکنید، کارهای شما تکمیل نخواهد شد. هاست‌های اشتراکی بطور مداوم و تدریجی در حال بک آپ گرفتن هستند اما این هیچ چیز را تضمین نمی‌کند: حتی با وجود بک آپ نیز، احتمال خطر همیشه هست.

(یک بسته هاستینگ اشتراکی جدید نیز در حال گسترش است که محصول “Rackspace Cloud Sites” بهترین نمونه‌ی آن می باشد. این روش کمی گران‌تر از هاستینگ مشترک است و دسترسی روت نخواهید داشت. اما فایل‌ها و اسکریپت‌های شما بین سرورهای شبکه با قابلیت مقیاس اتوماتیک ( automatic scaling) پخش شده‌اند. قیمت پایه تقریباً با قیمت یک سرور اختصاصی برابری می‌کند و برای وب سایت‌هایی با حجم کاری بالا مناسب است. به عنوان مثال، برای وب‌سایتی با 50 هزار بازدید روزانه بطور متوسط که در فواصل معین ممکن است بازدید آن به بالای یک میلیون برسد، این روش ایده‌آل بنظر می‌رسد. به علاوه CDNها و شبکه‌های توزیع محتوا ،برای تحویل صفحات استاتیک، اجزا و تصاویر و رسانه های دیگر با قیمت‌هایی بر مبنای هر گیگا بایت  وجود دارند.)

VPS ها هیچ نگرانی‌ای در مورد سخت افزار باقی نمی گذارند و شما اطلاعی از تصمیمات شرکت هاستینگ خود نخواهید داشت. با VPS، برخی از مزایای سرور اختصاصی را خواهید داشت زیرا VPS درست مانند یک دستگاه با یک سری سخت افزار متصل به آن است. سرورهای بسیاری به شما اجازه می‌دهند که در صورتی که هاست چرخه‌های بیکار داشته باشد، مصرف CPU ی خود را تا بالاتر از سطح تضمین شده بالاتر ببرید. اخیراً سرور MySQL ای که درشرکت هاستینگ  Linode قرار دارد، در طی چند ساعت چیزی بالای 400% مصرف CPU را پشتیانی کرد.

با تصمیم به نگهداری یک سیستم عامل در حال اجرا برای خود، ممکن است برای خودتان مشکل ایجاد کنید. با این وجود می‌توانید اسنپ شات‌هایی از سیستم به عنوان بک آپ داشته باشید تا در مواقع نیاز بتوانید همه چیز را از روی آنها بازیابی کنید. اگر سخت افزار هاست از کار بیوفتد، سرویس VPS می‌تواند سریع شما را به سیستمی دیگر انتقال دهد.(این مورد قبلا برای من اتفاق افتاده است)

زمانی که یک VPS مطابق با نیازها و خواست‌های خود ساختید، تقریباً تمام سرویس های VPS دیگر به شما این اجازه را می دهند تا مشابه آن را ایجاد کنید.

منبع

برگردان : شراره یعقوبی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *